10 Ağustos Ana Sınıfı ve İlkokul Kabul Süreci
Hemen Başvur
10 Ağustos Ortaokul ve Lise Öğrenci Kabul Sınavı
Hemen Başvur
Okul Tanıtım Turu
Hemen Başvur
NUN Okullarında Çalışmak İçin
Hemen Başvur

Spora Erken Yaşta Başlamak Niçin Önemli

Sporun çocukların fiziksel, bilişsel ve duyuşsal gelişimlerine sağladığı katkılar dikkate alındığında, çocukları sporla tanıştırmak, onlara sunulabilecek en önemli desteklerin başında geliyor. Peki, spora erken yaşta başlamak niçin önemlidir, bu sorunun cevabı da bir o kadar önemli.

• “Spora erken yaşta başlamak niçin önemli” sorusunun cevabı, çocukların gelişim dönemlerindeki yaş aralıklarında gizlidir. 1 yaş refleks hareketler, 1-2 yaş ilkel hareketler dönemidir. 2-6 yaş arası temel hareketler dönemi iken 7 yaş ve üstü sportif hareketler dönemi olarak kabul edilir. Bu yaş aralıkları, çocukların kaba ve ince motor kas gelişimlerinin en hızlı tecrübe edildiği dönemlerdir. Bu dönemlerde spora yönlendirilen çocuklar diğerlerine kıyasla daha sağlıklı bir büyüme ve fiziksel gelişim yaşarlar.
• Çocukların spora başlaması için ideal yaş 3’tür. Bu dönemde kasları çok esnektir.
• Yine bu dönemdeki branş seçiminde ise öncelik jimnastiğe verilmelidir, böylelikle kas gelişimleri daha sağlıklı olacaktır.
• Jimnastiğin ardından çocukların tanışması gereken ikinci spor dalı yüzmedir. Yüzme tüm kas gruplarını aynı anda çalıştırması bakımından, çocuğun yedi yaş sonrasındaki spor hayatı için de iyi bir temel teşkil edecektir.

 

• Yedi yaşından sonra ise branşlar tamamen çocukların ilgi ve yeteneklerine göre seçilmelidir. Sporu bir yaşam biçimine dönüştürmek devamlılık ile mümkündür, devamlılığı sağlayan en etkili neden ise çocuğun sporu, seçtiği branşı sevmesidir.
• Spor çocukların sosyalleşmesi için de eşsiz bir fırsattır. Erken yaşta spora başlayan çocukların çok daha sosyal ve dışadönük, açık algı ve yüksek dikkate sahip oldukları görülür.
• Spor yapmak eğlencelidir. Spor yapan çocuklar aynı zamanda deşarj oldukları ve çok eğlendikleri için mutlu, sakin ve özgüvenlidirler.
• Önemli akademik başarılara sahip yetişkinlerin ortak özelliklerinden biri de çocuk yaşta sporla tanışmalarıdır.
• Spor yapan çocuklar kuralları doğal akışında öğrenirler; özyönetim becerileri, takım bilinci ve iş birliği içinde hareket etme becerileri çok daha hızlı gelişir.
• Sporun yapı taşlarından biri olan “saygıyı” erken yaşta içselleştirme imkânı bulurlar.
• Spor, stresi azaltması sebebiyle depresyonun dahi önüne geçecek etkili bir çözümdür.

Anne babalar çocuklar için her zaman rol modeldirler, bu noktada ebeveynlere düşen; kendisi de spor yaparak çocuğa örnek teşkil etmek, sporla tanışmasında, doğru branşı seçmesinde ve devam etmesinde her zaman destek olmaktır.

 

Gülden ARSLAN
NUN Okulları
Beden Eğitimi Öğretmeni