Kabul Sınavı

Dünya çapında bir kalite standardı olan Uluslararası Bakalorya eğitim sistemini uygulayan vakıf okullarımıza kabul sınavı ile öğrenci almaktayız. Ortaokul ve lise öğrencileri için akademik sınav, ilkokul öğrencileri içinse atölye çalışmaları ile kabul ve değerlendirme sürecine başlamaktayız.

Belirli tarihlerde düzenlediğimiz kabul sınavımızda, öğrenci adaylarının analiz-sentez yapabilme, okuduğunu anlama, yorumlama, grafik-tablo-haritada verilmiş bilgileri okuma, düşüncelerini kendi kelimeleriyle ifade etme becerilerini ölçüyoruz. Kabul sınavı esnasında öğrenciler sınavdayken aday velilerimizle eğitim felsefemizi paylaşarak ilk adımdan IB eğitim programları hakkında fikir sahibi olmalarını sağlıyoruz.

Kabul Sınavı Diğer Sınavlardan Farklı Mıdır?

Vakıf okullarımıza öğrenci kabul ederken uyguladığımız kabul sınavı, öğrencilerin şimdiye dek alıştığı çoktan seçmeli sınavlardan biraz farklı. Bir yandan okudukları sınıf seviyesinin müfredatına hâkimiyetlerini ölçerken diğer yandan okuduğunu anlama, verili bilgiyi yorumlama, kendi sözcükleriyle ifade etme, analiz-sentez becerilini de ölçüyoruz.

Kabul sınavımız ezbere dayalı bilgi ölçümüne değil yaratıcı düşünme odaklı yaklaşım ile hazırlanmaktadır. IB eğitim programları 3-19 yaş arası öğrencileri kapsayan programlardır. IB eğitim sistemini uygulayan vakıf okullarımıza öğrenci kabul ederken bu eğitim sisteminin öngördüğü profile uygun kişileri seçmeyi sağlayacak bir kabul sınavı uyguluyoruz.

 

Kabul Sınavı Tarihleri Ne Zaman, Nasıl Başvuru Yapılıyor?

Vakıf okullarımızın kabul sınavı tarihleri resmî web sitemiz aracılığı ile ilan edilmektedir. Bu sınavlarımıza sitemizde yer alan formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Kabul sınavı adımını başarıyla tamamlayan öğrencilerin velileri ile rehberlik uzmanlarımız görüşmeler yapıyor. Öğrenci kadar velilerin de eğitim planına dâhil olduğu IB eğitim felsefesine göre hareket ederek veliler ile eğitim sistemini tanıma ve sorumluluk alma konularında iş birliği kurmaya özen gösteriyoruz.

Öğrenci adaylarımızın kabul sınavı başarısı veli ve çocuğu daha yakından tanımak üzere gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin olumlu geçmesiyle birleşince, okullarımıza kesin kayıt yaptırma hakkı kazanılıyor.