NUN Kız Okulu Kampüsü

Öğrencilerimiz için kendi içinde bütünselliği olan, doğa ile iç içe, cıvıl cıvıl, yaşayan kampüsler hazırladık. NUN Okulları Kız Okulu akademik ve idari binaları, yurtları, konferans salonu, kütüphanesi, açık ve kapalı spor alanları, öğrenci merkezi, atölyeleri ve daha pek çok güzel ayrıntısıyla, öğrencileri her yönden destekleyip kuşatacak donanıma sahip...

NUN ailesi olarak hayat boyu öğrenen ve üreten bir topluluğun yetişmesini hedefliyoruz. Tabiatla iç içe, son teknolojik donanımlara sahip bizi biz yapan medeniyetimizin izlerini taşıyan, fonksiyonel ve insancıl bir mimariyle inşa edildi.
Eğitim ve öğretimin sadece akademik bilgiden ibaret olmadığı gerçeğinden hareketle; kampüslerimizin her köşesini ayrı bir öğrenme ve yaşama noktası haline getirdik. “Yaşayarak öğrenme” düsturu çerçevesinde kurguladığımız kampüsümüz, öğrencilerimizin gerek akademik gerekse sosyal ve yaşam becerilerini geliştirecek şekilde tasarlandı.

NUN Okulları Kız Okulunda derslikler alışıldık sınıf düzenlerinden farklı olarak dersin özelliğine göre tasarlandı. Böylece öğretmenlerimiz, alanlarında gerekli gördükleri her tür başvuru materyaline hızlıca erişebilecek ve öğrencilerin çok daha etkili biçimde konulara nüfuz etmelerine destek olacaklar. Bununla birlikte her bir dersliğe ilmin gelişmesine katkıda bulunmuş âlim ve bilginlerin ismini vererek onları bir kişiliğe büründürdük. Örneğin, Biruni dersliğinde Kimya dersi alan bir öğrenci, Fuzuli dersliğinde Divan Edebiyatının şiir dünyasına dalacak, Kâtip Çelebi dersliğinde coğrafi keşiflere çıkacak...

IB standartları ve normlarıyla uyumlu olan bu yaklaşımın bir uzantısı olarak gerekli dersliklerde çağın getirdiği teknolojik altyapıya sahip nitelikli laboratuvarlar hazırladık. Dersliklerle bütünleşik laboratuvarlarımız öğretmen ve öğrencilerimizin sürekli bir biçimde keşfetme ve deneyerek öğrenme heyecanlarını dinamik tutmayı hedeflemektedir.

Kütüphane

NUN Okulları Kütüphanesi, ders programlarını destekleyen, öğrencinin araştırma ve okuma zevkine yönelik yeni ve bilimsel yayınlarla öğrencilerimizin kullanımına 24 saat açıktır. Haftada bir saat tüm sınıfların kütüphane dersleri vardır. Ders saatlerinde kütüphane kullanımı sene başında öğretmenlerle birlikte oluşturduğumuz haftalık kütüphane kullanım programına uygun olarak yapılmaktadır. Kitap fuarları, yazarlarla söyleşiler gibi sosyal faaliyetlerle kütüphane hizmetleri çeşitlendirilmektedir. NUN Okulları Kütüphanesi eğitimde bir ''kütüphane ruhu'' oluşturmaya gayret göstermektedir. Kütüphane dersi dışındaki dersler de, kütüphane ortamında aktif olarak işlenmekte; bilimsel proje çalışmaları, ders sunumları ve ödevler için kütüphane sürekli olarak kullanılmaktadır. Derste ihtiyaç duyulan yayınlar sağlanmaktadır. Kütüphanemiz yazılı, basılı, görsel-işitsel her türlü yayınlarla ve veri tabanları ile NUN Okulları ailesi içinde yer alan öğretmen, öğrenen ve tüm çalışanların araştırma, keşfetme, zevk için okuma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 
Kütüphanemiz iki kattan oluşmaktadır. Birinci katta bulunan okuma salonu 508,29 m² alana kurulmuştur. Ayrıca birinci katta iki adet 25 m²’lik kütüphane ofisi, üç adet 22 m² den oluşan grup çalışma odaları ile 22 m²’lik bir fotokopi odası mevcuttur. İkinci katta bulunan okunma salonu ise 300,54 m² alan üzerine kurulmuştur. İkinci katta bir adet 35 m²’lik Tematik Özel Eserler Odası, bir adet Coğrafi Keşifler Odası, bir adet 37 m²’lik Sessiz Okuma Salonu ile 35 m²’lik Dijital Kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanede yapılacak dersler ve diğer çalışmalarda kullanılmak üzere iki adet gezici akıllı tahta mevcuttur.

 

Atölyeler

NUN öğrencilerinin, yetişirken hayata dokunduğu, kendisini tanıdığı, yeteneklerinin farkına varıp bunları geliştirdiği çok sayıda ve farklı türde atölye hazırladık. Geleneksel el sanatlarından ağaç işlerine, mekatronikten endüstriyel tasarıma, kısa filmden mutfak sanatlarına, tekstil tasarımdan musiki ve görsel sanatlara kadar hayatın her alanından kesitler bulabilecekleri atölyelerimizi kullanıma açtık. Öğrencilerimiz okul sonrası ve hafta sonları bu atölyelerde, kendilerini; ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanda geliştirmeye fırsat bulacaklar.

Spor Alanları

Okullarımızı kurgularken öğrencilerimizin, hayat boyu kullanacakları beceriler edinmesini, özgüven geliştirecek alışkanlıklar kazanmalarını hedefledik. Bu anlamda öğrencilerimize iç disiplin kazanımı, bedensel ve zihinsel gelişim ve ruhsal denge kazandıracak sporu, erken çağlarında öğrencilerimizin hayatlarına adeta bir ihtiyaç olacak şekilde kazandırmak istedik, çalışmalarımızı bu bakışla yürüttük.

 

Yurtlarımız

Yerleşkesi Beykoz’da bulunan, ortaokul ve lise olarak hizmet veren NUN Okulları Kız ve Erkek Okullarında yurt olanağı mevcuttur. İstanbul içinde ikamet eden veya il dışından gelen her öğrencinin kalma imkânına sahip olduğu yurtlar, bir zorunluluk değil; isteğe bağlı şekilde velilerin tercihine sunulur.

Kız ve Erkek Okullarında ayrı ayrı bulunan yurt binaları, daire şeklinde tasarlanmıştır. Her bir dairede üç ya da dört öğrenci kalmakta, her öğrencinin kendisine ait odasında yatak ve gardıroplarına ek olarak kitaplık ve çalışma masaları da bulunmaktadır. Dairelerin ortak kullanım alanları banyo ve tuvaletten ibarettir. Ergonomik ve konforlu mobilya seçiminin yanı sıra kartlı geçiş sistemi ile giriş yapılan yurtlarda üst düzey güvenlik önlemleri mevcuttur.

NUN Okullarında yurt imkânı, bir barınma ihtiyacından ziyade öğrencilerin gelişimlerini destekleyecek şekilde kurgulanmıştır. Yatılı kalmanın tüm öğrencilere; kişisel becerilerini geliştirme, sorumluluk alma, zaman yönetimi kazanma, paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğrenme, sosyal ilişkilerini geliştirme noktalarında önemli katkılar sunacağı açıktır. Bunlara ek olarak, yatılı kalan bir NUN öğrencisini ayrıcalıklı kılacak olan okuldaki derslerin bitiminden sonra kendisine kalan zamanı; kültür, sanat ve sporla, kulüp ve atölye çalışmalarıyla dolu dolu geçirecek olmasıdır. Akşamları ve sabahları birer, ikişer saat İstanbul trafiğine maruz kalıp güne yorgun başlayan ve günü yine yorgun bitiren akranlarının aksine; tabiatla, sanatla ve sporla meşgul olan NUN öğrencileri dinlenmeye, üretmeye ve kesintisiz bir şekilde kendilerini geliştirmeye devam ederler. Bu noktada, NUN Kütüphanesinin de tıpkı atölyeler gibi öğrencilerin uyuyacakları saate dek hizmet vereceğini hatırlatmak isteriz. 

Konferans Salonu

Her türlü sanatsal ve kültürel faaliyetin yapıldığı, profesyonel sahne, ses ve ışık sistemi, fuaye alanı ve simultane çeviri odalarına sahip iki adet konferans salonunu, NUN neslinin sanat ve kültürdeki yeterliliklerini de sergileyebilecekleri alanlar olarak hazırladık. Geleceğin sanatçılarına, diplomatlarına, bakanlarına ve devlet adamlarına şimdiden geleceğe hazırlanma imkânı sunduk. Öğrencilerimiz kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hazırladıkları programları ve performansları hem akranlarının hem de velilerinin önünde sergileme imkânı bulacak.

Rasathane

Hem Kız Okulu Kampüsümüzde hem de Erkek Okulu Kampüsümüzde öğrencilerimizin gözlem yapmasına imkan sağlayan teleskop çapları ve fonksiyonları ile üniversite rasathaneleri ile yarışacak ölçüde teknolojik donanıma sahip ve içerisinde derslerin de yapılabileceği, Astronomi kulüplerinin de kullandığı ve bazı gökyüzü olaylarını izleyebildiğimiz rasathaneler mevcuttur. 

 

Yemekhane ve Kantin

NUN Okulları öğrencilerin beslenmelerinin en az eğitimleri kadar önemli olduğu gerçeğinin farkındadır. Öğrencilerimizin sağlıklı besinler ile buluşmaları için okulumda işlenmiş ve paketli gıdalardan kaçınılmaktadır. Uzman diyetisyenimiz rehberliğinde hazırlanan yemek listeleri öğrencilerimizin günlük kalori ihtiyaçları hesaplanarak oluşturulmaktadır. Yemekhanemizin temizliğine dikkat edilmekte ve öğrencilerimizin doğal ve sağlıklı ürünlerle buluşması için azami dikkat edilmektedir.

Öğleden sonra açık olan kantinlerimizde öğrencilerimizin çay, kahve eşliğinde besin değerleri hesaplanmış sağlıklı atıştırmalıklar alabildikleri keyifli bir ortam tasarlanmıştır.