“RAMAZANIN IŞIĞINI YAKALA!” 2. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASININ KAZANANLARI BELLİ OLDU!

NUN Eğitim ve Kültür Vakfının bu yıl ikincisini düzenleyerek geleneksel hale getirdiği uluslararası fotoğraf yarışmasında ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinden Ramazan ayının heyecan ve ruhunu yansıtan 1082 fotoğraf; aralarında dünyaca ünlü Türk fotoğrafçı İzzet Keribar’ın da yer aldığı jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek dereceye giren öğrenciler belirlendi.

Ramazan ayının heyecanını farklı coğrafyalardan çocuklarla birlikte yaşamak ve yaşatmak, bu ayın getirdiği sevincin, ışığın peşine düşerek çocukların gözünden fotoğraflarda nuru aramak niyetiyle gerçekleştirilen uluslararası fotoğraf yarışmasına tüm dünyadan öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Geçtiğimiz yıla oranla %45 artışla Amerika, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Sudan, Endonezya, İsveç, Somali, Tanzanya ve Tunus olmak üzere 13 yabancı ülke ile Türkiye’nin 42 farklı ilden yarışmaya katılım sağlandı.

İşte Kazananlar ve Ödülleri!

Lise

 1. Nazlı Yaman - İstanbul / DSLR Fotoğraf Makinesi
 2. İbrahim Opruklu - Karaman / Aksiyon Kamerası
 3. Hilal Esra Yavuz - Adana / Instax Fotoğraf Makinesi
 4. Enes Kamil Selçuk – Karaman / Mansiyon Ödülü

Ortaokul

 1. Hüseyin Taha Arıkmert - Tunus / Aksiyon Kamerası
 2. Serra Özaltın - İstabul / Android Tablet
 3. İpek Aşkın - İstanbul / Instax Fotoğraf Makinesi
 4. Mihriban Niyazi – İstanbul / Mansiyon Ödülü

İlkokul

 1. Halis Çınar Yaralı - Aydın / Android Tablet
 2. Mehmet Emir Opruklu - Karaman / Instax Fotoğraf Makinesi
 3. Yavuz Selim Güven - Tanzanya / Kablosuz Kulaklık
 4. Emir Taha Yarımoğlu – Konya / Mansiyon Ödülü

Jüri üyesi dünyaca ünlü Türk fotoğrafçı İzzet Keribar yarışma ile ilgili şu cümleleri kullandı; “NUN Eğitim ve Kültür Vakfının düzenlediği, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Ramazanın Işığını Yakala Fotoğraf Yarışmasının jüri üyesi olmaktan büyük mutluluk duydum. Yarışma İlkokul, Orta ve Lise şeklinde 3 ayrı gruba ayrılmıştı. Dolayısıyla önemli yaş farkları olan bu öğrencilerin arasında normalde en çarpıcı fotoğrafların lise çağındakilerden gelmesi beklenirdi. Ancak her 3 grupta da dünyanın dört bir yanından gelen neredeyse eşit kalitede harika fotoğraflarla karşılaştım. Ve istemeyerek de olsa bazılarını elemek zorunda kaldım. Gençlere şu öğütleri verebilirim: Fotoğrafçılık yaşam boyunca sadık bir eşiniz gibi en yakın dostunuz olacaktır. Başlamış olduğunuz bu güzel uğraşıyı lütfen devam ettirmeye çalışın, 70 senelik fotoğraf serüvenimde fotoğraf hem hayatımı renklendirdi hem de bana çok önemli dostluklar kazandırdı.”