PERA MÜZESİ GEZİSİ

NUN Ortaokulu 6.sınıf öğrencileri ile her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “Sanat Akımlarını Öğreniyorum” ünitesi kapsamında Pera Müzesi’ni ziyaret ettiler. Müze’de Osmanlı dönemine ait eserlerin bulunduğu “Osman Hamdi Bey” ve “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar”  sergilerini gezerek, sanat eserinin yapıldığı dönem ve şartlara göre analiz eder kazanımını gerçekleştirdiler. 

Pera Müzesi gezisine ilk olarak, Tanzimat Dönemi’nin yetiştirdiği bir Osmanlı aydını; resim, arkeoloji, müzecilik, sanat eğitimi gibi kültür-sanat yaşamının farklı alanlarına katkıları olan Osman Hamdi Bey’in eserleri ile başlandı. Osman Hamdi Bey’in ünlü eseri “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosunu incelendi. 

“Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” koleksiyon sergisi ile devam eden gezi, sanatın rehberliğinde diplomasi tarihinin dolambaçlı yollarında gezdirirken ilgi çekici kişiliklerle tanıştırdı. Elçiler ve ressamlar, resimlerin sessiz ama bir o kadar da zengin ve renkli diliyle bizlerle konuşup; raporlarını, mektuplarını sunarak, kendi çağlarını, dünya görüşlerini, gezip gördüklerini, katıldıkları törenleri anlatmaktadır. 

Son olarak, M.Ö. iki binden günümüze, yaklaşık dört bin yıl boyunca Anadolu’da kullanılmış başlıca ağırlık ve ölçü aletlerini kapsayan “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve 18. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bir zaman diliminde Kütahya’da gelişen çini ve seramik sanatının önemli örneklerini kapsayan “Kütahya Çini ve Seramikleri” Koleksiyonunu gezerek gezi tamamlandı.