NUN SANAT GÜNLERİ

NUN Okullarında düzenlenen sanat günleri, okulun ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere her kademesinde öğrencilerin deneyim ve yeteneklerine göre farklılık gösteren disiplinlerde ortaya koydukları eserlerin sergilendiği günlerdir.

NUN Okulları sanatı bir iletişim dili olarak görmekle birlikte öğrencilerin bireysel gelişiminde oldukça önemli bir formasyon olduğuna inanmaktadır. Farklı sanat dallarından uzmanlarla düzenlediğimiz atölyelerle öğrencilerimiz kendileri seçtikleri dallarda ürettikleri eserleri gerek kişisel sergiler gerekse sanat günlerimizde sergileyerek emek ve çalışmalarının karşılıklarını alıyorlar.

NUN İlkokulu öğrencilerimizden Fatıma Zehra hama boncukları kullanarak çeşitli eşyalar (kolye, küpe, kitap ayracı, rozet, anahtarlık) tasarladı. Tasarladığı ürünleri sergilediği alanda bu ürünleri nasıl yaptığını arkadaşlarına anlattı. Ardından arkadaşlarına ve öğretmenlerine yaptığı ürünlerden hediye etti. 

Ortaokul kademesi öğrencilerimiz de sene başından bu zamana kadar yaptıkları çalışmalarını sergilediler. Sergide öğrencilerimizin farklı materyal ve teknikleri deneyimleyerek oluşturduğu çalışmalar panolarda yerlerini aldı. Sanat kulüplerinin 2 ve 3 boyutlu çalışmaları, halı motifleri, Meksika ve Afrika figürleri, Türk motifleri, minimalizm, kübizm gibi sanat akımları, Meksika kültürüne ait gömlek tasarımı gibi birçok çalışması yer aldı. Öğrencilerimiz sergiyi gezdikten sonra onlar için hazırlanan çeşitli performans alanlarında etkileşime geçtiler ve atölye çalışmalarında yer aldılar. İnteraktif bir müze planlaması ile hazırlanan Sanat Gününe öğrencilerimiz ilgiyle katılım gösterdiler.

Öğrencilerimizden Ömer Faruk, anasınıfındayken merak saldığı ve yapmaya başladığı origami çalışmalarını sergi alanımızda kendisine ayrılan stantta sergiledi.

Yine lise kademelerimizin katılımıyla bahar şenliği ve sanat günü organizasyonu gerçekleştirildi. Yıl boyunca öğrencilerimizin sanat ve kültür alanlarındaki çalışmalarının sergilendiği çeşitli performans alanlarında sanat çalışmalarının yapıldığı sergi alanı kuruldu. Halat çekme, çuval yarışı, pinpon topu taşıma, badminton, sessiz sinema, şarkı dinlerken kelime anlatma/şarkı söyleme, üst üste hunileri vurma, koordinasyon çemberi ve masa tenisi gibi etkinliklere keyifle katılan öğrencilerimiz daha sonra sergi alanını gezdiler. Sürrealizm sanat akımının yansıtıldığı tabloların yanı sıra çeşitli tekniklerle hazırlanan çalışmalar da alanda yerini aldı. Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz Kübizm ve Soyut Sanat akımını tanıyarak, Kübizm akımı öncüsü Pablo Picasso’nun gitar kolajından esinlenerek özgün çalışmalarını yaptılar.