Kariyer Buluşmalarına Devam Ediyoruz!

NUN Okulları olarak öğrencilerimizin kariyerleri konusunda planlama yapıyor, okul sonrası için de onların bilgilenmesini önemsiyoruz. Uzaktan eğitim sürecine başladığımız ilk andan itibaren daha önce planladığımız “45 Dakikada Kariyerim” buluşmaları ile öğrencilerimizin kariyer hedefleri konusunda onlara yardımcı olacak, örnek oluşturacak yurt dışında eğitim alan ya da çalışan isimlerle bir araya gelmelerini sağlıyoruz. Çevrimiçi ortamda kıymetle isimlerle buluşan öğrencilerimiz, yurt dışı eğitim olanaklarından kariyer tavsiyelerine kadar birçok bilgi alıyorlar. Öğrencilerimiz için örnek olacak, rol model alacakları isimlerin söyledikleriyle kariyerlerini şekillendiriyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Girişimcilik Merkezi Direktörü Oğuzhan Aygören öğrencilerimize, “Öğrencilerin kariyerlerini geliştirmeleri için sınırlarını zorlayan bir yapı içinde olmalarını öneririm. Bunu en iyi yapan girişimciler olduğu için girişimci kafa yapısına sahip olmak kendilerine hayat boyu avantaj sağlayacaktır. Bu sayede imkânsızın mümkün olduğunu deneyimleyebilirler ve zannettiklerinden çok daha fazla şeyi başarabileceklerinin farkına varabilirler. Şimdiden 10 yıl sonrası için kendilerini nerede, nasıl ve ne yapıyor olduklarına dair hayal etmelerini ve bu hayale giden yolda hemen bugün çalışmaya başlamalarını öneririm. Hayal ile hedefi de karıştırmamak gerekiyor. Hedef, somut bir gerçekliğe ulaşmak için bilinen bir yoldan gitmeyi ve uzmanlaşmayı içeriyor. Bu yolda yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler belli. Hataya yer yok. Öte yandan hayal ise nasıl gideceğinizi bilmediğiniz bir yola çıkmayı istemenizi gerektiriyor. Bu yol, keşif yolu. Bu yolda yapılması gerekenleri keşfetmeniz gerekiyor. O yüzden belirsiz ama heyecanlı ve keyifli. Hataya ve dolayısıyla öğrenmeye açık. Elon Musk’ın dediği gibi “Hata yapmıyorsanız, yeterince hızlı öğrenmiyorsunuz.” Bu sebeple bilmeye değil, öğrenmeye odaklanın. Hayal edin, merak edin, dert edinin ve hemen harekete geçin.” tavsiyelerinde bulundu.

İngiliz Akademisi ve Harvard Üniversite Araştırmacısı Harun Yılmaz ise konuşmasında “Hayatta hangi yola saparsanız sapın, şu 4 alandan ikisini çok iyi bilmenizi tavsiye ediyorum: (1) matematik, (2) felsefe, (3) yabancı diller, (4) sanat (resim ve/veya müzik). Bunlardan ikisinde yoğunlaşmanız size çok önemli beceriler kazandıracaktır. Bu beceriler analitik zekâ, soyut düşünebilme, noktaları birleştirebilmektir. Bu beceriler hangi yolu seçerseniz seçin, tarihçi de olsanız, mühendis de olsanız hep sizi başarıya götürecektir. Bu becerileri kazanmak bilhassa sizin nesil için önemli. Çünkü önümüzdeki 20 yılda bu becerilerin gerekli olmadığı birçok işi insanlar değil süper bilgisayarlar ve robotlar yapacak. Lisans başvurularında Amerika ve İngiltere’deki üniversiteler sizden essay yazmanızı isteyebilirler. Bunu önceden araştırın ki onu yazmak için vaktiniz olsun. Bu essay, elemeyi yapan kurul üyelerine neden sizin doğru aday olduğunuzu göstermelidir. Bunu da kendi bulunduğunuz ortama uygun olan bir hedef veya bir proje belirleyip onu gerçekleştirerek ve bunu o yazıda anlatarak yapabilirsiniz. Bu hedef, mümkün olduğunca, sizin azimli, çalışkan, dürüst, takım çalışmasına yatkın ve dünyada farklı kökenden insanlara ve fikirlere açık olduğunuzu göstermelidir. Yukarıda saydığım 4 alandan sevdiğiniz 2 alanda yoğunlaşmanız size hedef ve proje seçimi açısından faydalı olacaktır. Eğer mümkün ise dünyadaki ilk 300 üniversiteden birine girmeye çalışın. Bir başka deyişle üniversite öğreniminizi Avrupa'da, Amerika'da bir üniversitede veya Çin'deki kalburüstü üniversitelerin birinde yapmanızı tavsiye ederim. Tarihçi ve bölge uzmanı olarak ekleyeyim, eğer uzmanlaşmak istediğiniz alan insani ve sosyal bilimler ise yurtdışı tercihi daha önem kazanır. Eğer 4 yıllık lisans eğitimi seviyesinde bu mümkün olmaz ise ve akabinde lisansüstü aşamasına geçmek isterseniz o zaman bu ilk 300 üniversite prensibini göz önünde tutunuz. Bir başka tavsiyem, yirmili yaşlarda kendinizi tanımaya odaklanın. Başkalarının, komşunuzun veya en yakınınızdakilerin önceliklerini değil, içinizdeki sesi dinleyin. Hakikaten ne yapmak istiyorsunuz ve öncelikleriniz neler onu anlayın. Bunları anlamak bazen vakit alır. Bunun en iyi yolu denemektir, tecrübe etmektir. En iyi tecrübe de, işini kaliteli yapan ve iş disiplini olan insanlarla birlikte çalışarak kazanılıyor. Son olarak, 4 tane okuma tavsiyem olacak. Bu kitaplar yukarıda saydığım 4 alandan hangisini sevdiğinizi veya sevmediğinizi anlamanıza da yardım edecektir: Sofie'nin Dünyası (Gaarder), Semerkant (Maalouf), Beyaz Kale (Orhan Pamuk), Hayvanlardan Tanrılara (Harari).” başlıklarına değindi.

Harvard-MIT Health Sciences & Technology and Harvard Medical School Araştırmacısı Polen Koçak ise “Öğrencilere verebileceğim ilk ve en önemli mesaj, kendilerine güvenerek, başarılı olmak, hayallerine ulaşabilmek için çok çalışmaları olacak. Siz işinizi, çalışmalarınızı en iyi şekilde yapmak için çaba sarf ettiğinizde, kendinizi günden güne geliştirecek, hem iş hem akademik hayatta hayal ettiğiniz başarılara ulaşacaksınız. Adım atmaktan korkmadan, kendinizi geliştirmeye devam edin, siz çok çalışıp, kendine güvenen, hedefine odaklı, değerlerine bağlı bir birey olduğunuz da dünyadaki en iyi üniversitelere girmeniz de alanınızda uzmanlaşmanız da mümkün olacaktır.” açıklamalarını yaptı.

Children's National, Washington’da Pediatrik Nefroloji İhtisası yapan Nilay Dönmez de öğrencilerimize “Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin, çekinmeden evet demeyi öğrenin. Çünkü bazı fırsatlar karşınıza bir kere geliyor. Bir şeyi denemezseniz, sonucunun nasıl olacağını hiçbir zaman bilemezsiniz. Kendinize güvenin, ama çalışmadan asla başarılı olunmayacağını da unutmayın. Ben bugüne kadar bir şeyi çok isteyip, çabalayıp da başaramayan birine rastlamadım. O yüzden asla vazgeçmeyin, kimsenin sizi hayallerinizden vazgeçirmesine izin vermeyin.” tavsiyelerinde bulundu.

Öğrencilerimizin ilham alıp kariyer hedeflerini belirledikleri etkinliklerimiz yepyeni yüzler ile devam edecek.