Dünyadaki En İyi Eğitim Uygulamaları Arasında İlk 10'dayız!

Okulumuz, dünya çapında 36 ülkenin eğitim projeleri ve uygulamalarıyla katıldığı Start Luma 2020’de, ilk 10’a girerek finale kalmaya hak kazandı.

Finlandiya'da, Helsinki Üniversitesi liderliğinde toplam 13 üniversitenin iş birliği ile yürütülen ve dünyanın çeşitli yerlerinden 36 ülkenin, eğitim projeleri ve uygulamalarıyla katıldığı Start Luma 2020'de, okulumuz dünyadaki en iyi eğitim uygulamaları arasında ilk 10'a girmeyi başardı.

Fen Bilimleri Öğretmenimiz Ferdi Ünal’a ait "Where Will We Use It?" (Nerede Lazım Olacak?) başlıklı ortaokul düzeyindeki öğrencilere yönelik proje tabanlı öğrenmeyi ve aktif iş birliğini teşvik eden eğitim uygulaması, uluslararası jürinin yaptığı nihai değerlendirme sonucunda, “Dünyanın En İyi 10 Eğitim Uygulaması” arasında yer aldı. Ünal, “hazırladığım müfredatı uygularken öğrencilerimi en mutlu eden şey atölye dersinde onlara verilen rollerle içselleşecekleri ortamlar tasarlamalarıydı.” dedi. Ünal sözlerine "Öğrenciler tarafından sorulan 'bütün bu öğrendiklerimiz nerede lazım olacak?' sorusundan yola çıktım. Bu soruya yanıt veremeyen bir eğitim sisteminin öğrencide kalıcı bir öğrenme gerçekleştirmeyeceği düşüncesiyle 3 sene önce bir yolculuğa çıktım. Bu yolculuktaki hedefim okulda işlediğimiz müfredat ile bağdaşacak, müfredatı zenginleştirecek, uygulamalı eğitim içeren, hikâye hâline getirerek ve içine oyun katarak çeşitlendirilmiş bir atölye müfredatı yazmaktı. Dekor desteği ile zenginleşen eğitim ortamlarında öğrencilerin yaşam becerilerini geliştiren ve onlara bilim ile sanat ve tarihin birleştirici gücünü hissedecekleri ortamlar sunuyorum. Görüyorum ki bu sayede öğrencilerin öğrendikleri her yeni şey zihinlerinde çok daha kalıcı oluyor." şeklinde devam etti.

Haziran ayında finali gerçekleşecek yarışmada jüri tarafından seçilecek ilk üç proje, Finlandiya'ya gezi ile ödüllendirilecek ve Uluslararası Start Luma galasında gerçekleştirilecek ödül törenine katılacak.