DECANUN PROGRAMI

DecaNUN Bilgi Yarışması; öğrencilerimizin, kendilerini akademik ve sosyal olarak geliştirmek üzere, yarışma ve etkinlik arayışında oldukları süreçte tanıdıkları, Amerika'da uygulanan Academic Decathlon isimli bir bilgi yarışmasından hareketle oluşturulmuştur. İlgili yarışmanın, kurum kültürüne ve değerlerimize uygun olarak tasarlanması planlanmıştır. Organizasyon ekibine tüm öğrencilerimiz de dâhil edilmiş ve bütün planlamalar öğrencilerimiz tarafından yapılmıştır. Yarışma, okul toplumuna mail üzerinden duyurulmuş ve müracaat edenler arasından her iki kampüste yarışacak toplam 16 takım belirlenmiştir.

Yarışmanın, beş ana bölümden oluşan ve aşağıdaki bölüm başlıkları ile anılan birinci kademesi; 17 Mayıs Çarşamba günü uygulanmıştır:

Hitabet - Halide Edip Adıvar: Her takımdan bir kişi, çeşitli konuların yazılı olduğu kâğıtları rasgele seçerek 3 dakika düşündükten sonra 3 dakika ilgili konuda konuşma yapmıştır.

Akıl Oyunları - Abdülhamid Han: Üç duruma dair, mantığın ön planda tutulduğu soruların grupça cevaplanmasının ardından, her takımdan birer kişi satranç müsabakasına alınmıştır.

Edebiyat - Amin Maalouf: Öğrenciler, edebiyat, Türkçe ve dil bilgisi konularında verilen test sorularını cevaplamışlar. Sonrasında, kendilerine daha evvel verilen konuda en az 300 kelimelik bir makale oluşturmuşlardır.

Sosyal Bilimler - Piri Reis: Beş konudan (sanat, psikoloji, tarih, ekoloji, coğrafya) oluşan çoktan seçmeli sorular, bilgi yarışması şeklinde sunulmuştur.

Matematik - Ömer Hayyam: Zorluk düzeylerine göre puanlanmış çoktan seçmeli sorular, grupça yanıtlanmıştır.

Birinci kademede her iki kampüsten en yüksek puanı alan iki takım, 18 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilen münazarada bir araya gelmiş ve kendilerine bir gün öncesinden verilen konuda (Sosyal medyadaki anonim hesaplar kaldırılmalıdır/kaldırılmamalıdır) ve parlamenter sistemde yarışmışlardır.

Kız kampüsün finalisti olan takım (Azra Nisa, Özge, Sena, Jana, Zeynep Ece), münazarada ve DecaNUN’da birinci olurken; en iyi konuşmacı, erkek kampüs finalistlerinden, Muhammed Musab isimli öğrencimiz olmuştur.