NUN'da Gönüllülük

NUN Okulları öğrencilerinin iyi bir eğitim almalarının yanında topluma duyarlı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. Kültürümüzde, çevremizde aslında derinlere işlemiş şekilde yer alan "Gönüllülük" kavramını öğrencilerimizin tam anlamıyla yaşamasını istiyoruz. Çevreleri için kaygılanan, kendi hayatlarının ötesinde bir dünyaya fayda sağlama hayali taşıyan bireyler olarak yetişmeleri için eğitimin ilk yıllarından itibaren atılması gereken bu tohumu tüm derslerimiz kapsamında hayata geçirme amacı taşıyoruz.

Gönüllülük kapsamında çevre duyarlılığı, ihtiyaç sahipleri ile yardımlaşma, toplumsal projeler gibi alanlarda faaliyete geçen çalışmalar okullarımızın en önemli aktiviteleri arasında yer alıyor. Öğrencilerimiz daha ilkokul çağlarında “satın alma üret” isimli projeleri ile tüketim toplumuna dikkat çekerken, yaşlı bakım evlerine gerçekleştirdikleri ziyaretler ile büyüklere saygıyı ve onlara verdikleri değeri hayatın bir parçası haline getiriyorlar.

Ortaokul ve lise öğrencilerimiz daha kapsamlı sosyal sorumluluk projelerinde yer almanın yanında okulumuzda düzenlenen etkinliklerde gönüllü görevler alarak sorumluluk sahibi olmayı öğreniyor, kendilerini farklı alanlarda geliştirme fırsatı elde ediyorlar.

Okulumuzda uygulanan Uluslararası Bakalorya (IB) eğitim sisteminin öğrencilerin ders dışında yapması gereken sosyal aktiveler hakkındaki yönlendirmeleri de eğitim felsefemizin bu önemli başlığına katkı sağlıyor. Bu maksatla IB sisteminin bir parçası olan ve C-Creativity (Yaratıcılık), A-Action (Eylem) ve S-Service (Toplum Hizmeti) kelimelerinin ilk harflerinden oluşan CAS etkinliklerine öğrencilerimizin katılmalarına destek oluyoruz.